KYK Burs Sorgulama

Her gencin hayalidir iyi bir eğitim alarak önce kendi hayatını kurtarmak sonra da vatanına ve milletine yararlı bir birey olmak. Ama tahsil yapmak meşakkatli ve masraflı bir iş, uzun sürecek olan üniversite eğitimleri bazen ailelerin boynunu bükebiliyor, hatta öyle durumlar oluyor ki maddi imkansızlıklar nedeni ile çocuklar yüksek öğrenim haklarından vazgeçmek zorunda bile kalabiliyorlar. Maddi ihtiyaçların karşılanması için çoğu genç kredi ve yüksek öğrenim kurumundan burs almak için müracaat edebiliyor. Bu bursun ücreti ise öğrenci okulunu bitirip de çalışma hayatına başladıktan 2 yıl sonra geri ödeniyor, yani işsiz olan hali hazırda okulunu bitirdiği halde işsiz olduğunu kanıtlayan her mezunun borç ödemesi ertelenebiliyor. Asıl konumuz ise kime ne kadar burs verileceğidir ve bunu baş vuran öğrenci ne zaman alabilecektir? KYK burs sorgulama sistemi de bu işe yarıyor zaten. Kredi ve yurtlar kurumunun internet sayfasını ziyaret ederek bütün bu soruların cevaplarını alabilirsiniz sevgi öğrenciler. Verilen kriterlere uyan maddi sıkıntı çeken ailelere mensup olan öğrenciler, burs alıp almayacaklarını kurumun internet sayfasından öğrenebilirler.

Burs Ödemeleri

Her yıl hemen, hemen aynı tarihlerde yapılan burs ödemelerini de yine aynı sistemi kullanarak öğrenebileceksiniz. Üniversiteye yeni başlayanlar, başlamış ve okumakta olanlar ve master yapacak olan öğrenciler bu bursu almak için baş vurabilirler. Kredi ve yurtlar kurumu 2015-2016 öğrenim yılında her zamankinden daha çok öğrenciye burs vermeyi kararlaştırmıştır. Okul bittikten 2 yıl sonra geri alınmaya başlanacak olan bu burslarla öğrencilik hayatlarının bir çok ihtiyacını karşılamaları amaçlanmaktadır. Belli bir plan dahilinde ve takvimle uygulanacak olan geri alımlar için de yine internet sitelerinden yararlanmak gerekecek. Burs almaktır asıl olan ödemesi ise siz okuldan mezun olup da iş hayatına atılıp para kazanmaya başlayınca düşüneceğiniz bir husustur. Önce bursu almak için baş vurunuzu yapmalı ve ardından da bursa hak kazanıp kazanmadığınızı öğrenmelisiniz. KYK burs sorgulama ile bunu çok kolay ve çok çabuk bir biçimde yapabilirsiniz, internet kullanmayan öğrenci yoktur, hemen herkesin elinde bulunan akıllı cep telefonları ise b u iş için biçilmiş kaftandır. Yalnızca internete bağlı olunması bunu öğrenmek için yeterli olur. Girersiniz kredi ve yurtlar kurumunun sayfasına, sizden istenen bilgi ve kimlik numaranızı girersiniz verilen forma ve sonrasında da burs alıp almadığınızı öğrenirsiniz.

KYK bursu

Burs almak için müracaat eden öğrencilere belli bir süre verilir, o sürenin sonunda da öğrenci kredi ve yurtlar kurumundan burs alıp almadığını öğrenmek ister doğal olarak, bunun için de web sitesini tıklaması, T.C. kimlik numarasını verilen noktalara girmesi, sonra ne araması yapacağını yazması, ona verilen ve güvenlik için şart olan işlem kodunu doğru girmesi istenir. En sonunda ise yine okların yönlendirmesi ile ara butonuna basar ve karşısına açılacak olan sayfadan bursa hak kazanıp kazanmadığını öğrenir. KYK burs sorgulama işte bu kadar kolaylıkla ve hızlı bir biçimde yapılabiliyor. Ayrıca PTT lerden alınacak olan e-Devlet şifresi ile de burs sorgulaması yapabilirsiniz. Yukarıda anlatılanlara ek olarak sizden e-Devlet şifrenizi yazmanız da istenmektedir ve verilen boşluklar zaten önünüzde olacaktır, orayı şifrenizi girerek doldurun ve ara butonu ile sonuca ulaşın. İlk anlattığımız şifresiz sorgulama, ikincisi is devlet şifresi ile yapılan sorgulamadır ve her ikisi de sizi doğru sonuca götürür. Karar sizin hangisi ile istiyorsanız onunla burs sorgulamanızı yapabilirsiniz.

TC ile KYK Burs Sorgulama için Tıklayınız!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir